Wyłudzenie kredytu – jak się bronić? - creditwok.pl

Porównywarka finansowa
Przejdź do treści

Wyłudzenie kredytu – czy można się przed tym uchronić?

B.F. 28.06.2018

Koszmar każdego konsumenta to list od windykacji, ścigającej za przeterminowaną ratę kredytu, którego nigdy nie podejmował. Niestety nie należy to do rzadkości. Ofiarami wyłudzaczy zobowiązań padają osoby w różnym wieku i o odmiennym statusie finansowym. Nikt nie jest bezpieczny. Jest to naprawdę poważna kwestia, więc dziś bez żartów. Potraktujmy temat z należytą atencją i zastanówmy się wspólnie jak uchronić się przed oszustami, którzy mogą wziąć pożyczkę na nasze dane. Czy jest to możliwe?
Wyłudzenie kredytu
Czym jest wyłudzenie?

Wyłudzenie zobowiązania następuje (między innymi) w momencie, gdy nieuczciwy kredytobiorca podejmuje kredyt bądź pożyczkę na cudze dane. Wprawdzie wszelkie instytucje finansowe stosują mniej lub bardziej szczegółową weryfikację klienta, ale pomysłowość oszustów nie zna granic. Banki, przed wysłaniem środków finansowych do pożyczkobiorcy, wymagają potwierdzenia tożsamości – zwykle okazaniem dowodu tożsamości, lub poprzez przesłanie skanu bądź zdjęcia dokumentu. Serwisy pożyczkowe natomiast, potwierdzają dane osobowe przelewem weryfikacyjnym z osobistego rachunku klienta, bądź poprzez zalogowanie się do konta za pomocą aplikacji instant. Obie te metody stosowane są w prawie wszystkich ofertach zobowiązań. Na tej podstawie widać jak na dłoni, że szczególną ochroną powinniśmy obejmować nasze dokumenty tożsamości oraz wszelkie loginy i hasła do rachunków bankowych.

Jakich sytuacji powinniśmy się wystrzegać, by nie dopuścić do przejęcia naszych danych?

Podawanie swoich danych osobowych, przesyłanie dokumentów, zaznaczanie auto uzupełniania loginów i haseł, to pierwszy krok to zachęta dla sprytnych oszustów. Internauci, jeszcze kilka lat temu, ostrożnie podchodzili do kwestii udostępniania wrażliwych danych, wysyłania kopii dowodu osobistego – dziś, z racji rozwoju rynku zakupów w sieci, serwisów hotelowych,portali pożyczkowych, rezerwacji biletów lotniczych online i wielu podobnych, stało się to niejako standardem, który już niewielu zaskakuje czy razi. Konsumentom zależy na czasie, dlatego bez mrugnięcia okiem akceptują warunki witryn, bez czytania regulaminów czy sprawdzenia zabezpieczeń. Niestety zbudowanie bariery ochronnej wymaga nieco uwagi i zaangażowania. Są sytuacje, na które nie mamy wpływu i możemy jedynie niwelować skutki, natomiast ochrona danych w Internecie to całkowicie nasza odpowiedzialność. Warto zrezygnować z automatycznego uzupełniania haseł w telefonie, komputerze czy tablecie, gdyż w przypadku utraty, kradzieży sprzętu, obce osoby będą miały łatwy dostęp do naszych rachunków bankowych, maili. Nie trzeba dodawać, że hasło „1234”, to nie jest zabezpieczenie odpowiednie dla konta osobistego. Podstawą bezpieczeństwa w Internecie jest bezustanne monitorowanie stron internetowych pod względem zabezpieczeń. Każda witryna przechowująca dane, powinna być chroniona odpowiednim protokołem. Podawanie cennych informacji o sobie, na portalach niezabezpieczonych, to strzał w kolano. Dotyczy to zarówno danych osobowych, jak i danych kontaktowych, numerów kart kredytowych, kont bankowych.


Jak reagować w przypadku utraty dowodu osobistego?

Zaginięcie lub kradzież dowodu tożsamości to bardzo poważna sprawa. Reakcja musi być natychmiastowa. Odkładanie na później poinformowania stosownych instytucji, może narazić nas na ogromne nieprzyjemności i straty finansowe. Pierwszym krokiem powinien być telefon do banku. Banki korzystają z Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, który przechowuje informacje o blokadzie i skutecznie uniemożliwi działanie oszustom. Jeżeli zachodzi poważne uzasadnione podejrzenie kradzieży, należy bezwarunkowo powiadomić policję. Nie trzeba się bać formalności z tym związanych. Standardowe zgłoszenie może uchronić nas od przykrych konsekwencji. Jeśli posiadamy konto w Biurze Informacji Kredytowej, możemy skutecznie zastrzec dowód osobisty drogą internetową – w ciągu kilku chwil dokument zostanie wyłączony z obiegu a informacja o jego blokadzie trafi do wszystkich baków w Polsce. Jeśli chcemy czuć się całkiem komfortowo, możemy również uruchomić opcję Alert BIK, która pozwoli na wysłanie do nas powiadomienia SMS, zawsze gdy ktoś będzie próbował uzyskać zobowiązanie na nasze dane osobowe. A co z serwisami pożyczkowymi, które w większości nie weryfikują BIK? Mamy dobrą wiadomość. W każdej chwili, możemy uruchomić konto Fair Play, które umożliwi monitorowanie rejestru zapytań w Krajowym Rejestrze Długów. Konto jest darmowe, a powiadomienia funkcjonują podobnie jak Alert BIK.


Podstawowym zachowaniem, jeśli chodzi o dane osobowe, dokumenty czy hasła, powinna być wrodzona nieufność. Weryfikowanie zabezpieczeń, szybkie reagowanie na wszelkie anomalie na witrynach internetowych, alerty i numer do banku zapisany w telefonie, to podstawa w dzisiejszych trudnych czasach. Przesyłanie kopii dokumentów do niesprawdzonych dostawców różnego rodzaju usług to karygodna lekkomyślność. Beztroskie wpisywanie danych karty kredytowej na zagranicznych portalach zakupowych, bez odpowiedniego zabezpieczenia, również nie jest dobrym pomysłem. W tym wypadku polecamy korzystanie z portfeli internetowych, w których transakcje wymagają potwierdzenia hasłem bądź kodem.

Wróć do spisu treści