Procedury komornicze - creditwok.pl

Porównywarka finansowa
Przejdź do treści

Jak odzyskać spokojny sen, posiadając przeterminowane długi?

B.F. 24.05.2018
… kilka praktycznych porad dotyczących
postępowania w obliczu procedur
komorniczych i windykacyjnych.


Komornik
źródło: remekdabrowski.pl
Na początek krótki dowcip:

Kulturysta w cyrku wychodzi na arenę w jednej ręce trzyma szklankę, a w drugiej cytrynę.
Nagle tak mocno ściska cytrynę, że wyciska całą szklankę soku. Patrzy z dumą na widownię
i pyta:
- Może ktoś z Państwa spróbuje?
Z ostatniego rzędu wychodzi drobny człowieczek metr pięćdziesiąt wzrostu, czterdzieści kilo wagi, chwyta cytrynę, ściska i wyciska z niej dwie szklanki soku. Zdumiony kulturysta patrzy na niego i pyta:
- Jak pan to zrobił?!
- Panie, ja jestem komornik ...

Wiemy, wiemy - dla wielu z Was nie jest to zabawne. Dlaczego? Większość osób, które mają przeterminowane długi, borykają się ze skutkami procedur windykacyjnych lub komorniczych, czuje się właśnie jak ta wyciskana cytryna – beznadziejnie. Najgorsze jest, że postawiony w takiej sytuacji człowiek, zwykle działa samotnie, z obawy przed napiętnowaniem, śmiesznością, ze wstydu. Poleganie na własnych siłach (bez względu na poziom wiedzy o możliwościach manewru), zamykanie się w sobie, unikanie kontaktu z ludźmi – znasz to z autopsji? Jeśli tak, zapraszamy do przeczytania i skomentowania dzisiejszego wpisu (przypominamy, możesz pozostawić opinię zupełnie anonimowo).


Zaległości podlegające windykacji, zajęcia komornicze – garść danych statystycznych.

Aaaa! Mam komornika! - dostajesz pismo o wszczęciu postępowania windykacyjnego, sądowy nakaz zapłaty, pismo od komornika i już masz ochotę schować się do mysiej dziury. Czujesz się jak wyrzutek, skrzętnie ukrywasz informacje przed rodziną i znajomymi, drżysz na myśl, że pracodawca dowie się o Twoich długach. Wiemy, to stresujące chwile, ale tak naprawdę to… wyluzuj. Weź głęboki wdech i uświadom sobie, że nie jesteś jedyną osobą na świecie, w Twoim mieście, ba (!) w Twojej dzielnicy czy najbliższym sąsiedztwie, która ma problemy z regulowaniem należności. Według danych ze strony internetowej Krajowej Rady Komorniczej, w samym roku 2014 przeprowadzono ponad 5 600 000 spraw. Zdziwiony? Takie są fakty! Polacy zapożyczają się na potęgę. Niewiele jest gospodarstw domowych w Polsce, które funkcjonują bez kredytu czy pożyczki. Ogromna ich część, w pewnym momencie staje przed problemem dotyczącym regulowania należności wobec banków, serwisów pożyczkowych, spółdzielni czy instytucji telekomunikacyjnych. Nie jesteś sam. Najnowsze dane opublikowane przez Krajowy Rejestr Długów mówią o 28,5 mld długu, który wspólnymi siłami zaciągnięty został przez osoby w wieku pomiędzy 36 a 59 rokiem życia. Uwierz, że posiadanie przeterminowanego zadłużenia to nie jest koniec świata i przy odrobinie chęci i wiary, można z tej sytuacji wybrnąć obronną ręką.


Windykator, komornik – nie taki diabeł straszny jak go malują.

Jesteś osobą świadomą, ciekawą świata, korzystasz z mediów, śledzisz doniesienia w Internecie, a tam? Przerażające historie o bezwzględności urzędników, obojętności na ludzką krzywdę i bezradność, nieubłaganych procedurach doprowadzających dłużników do depresji. Ile w tym prawdy? Kolejnym krokiem do złapania oddechu i obiektywnego spojrzenia na sytuację, w której się znajdujesz, jest uświadomienie sobie prostego faktu – wierzycielom zależy na odzyskaniu pieniędzy w najprostszy z możliwych sposobów, sięganie po Twoją wypłatę, nieruchomości czy inne dobra to ostateczność. Zanim komornik pojawi się w Twoim domu, uruchomi kolejne etapy, które nie dość, że trwają dość długo, to dają Ci szansę na polubowne załatwienie sprawy.

Zacznijmy od windykatorów – ich działanie określone jest przepisami prawa. Nikt nie może nachodzić Cię w domu poza określonymi godzinami, nękać w miejscu pracy, grozić, narażać na szwank Twój społeczny wizerunek. Masz prawo w każdej chwili złożyć skargę a nawet zawiadomienie na policję. Etap windykacji jest świetnym momentem na dogadanie się z wierzycielem – on czeka na Twój telefon! Każda z instytucji, udostępniających produkty finansowe, usługi, ma swój schemat postępowania w razie braku spłaty ze strony klienta. Nikt od razu nie sięga po ostateczne środki. Jeśli pozostaniesz w kontakcie z wierzycielem, wykażesz chęć regulowania należności, masz duże szanse na uniknięcie komornika. Nasza drobna rada – nawet jeśli negocjacje z windykacją nie przebiegają po Twojej myśli, nie przestawaj dokonywać drobnych wpłat na poczet spłaty zobowiązania. To buduje Twój pozytywny obraz. Nie musisz czekać na wyznaczenie planu spłaty.

Twój dług przerósł Cię na tyle, że dostałeś pismo od komornika o wszczęciu egzekucji – co teraz? Nie jest różowo, ponieważ zostałeś obarczony wysokimi kosztami postępowania sądowego. Kwota zobowiązania znacznie wzrosła i istnieje możliwość zajęcia Twojego majątku. Jeżeli czujesz się bezradny, śmiało skorzystaj z pomocy prawnika, doradcy finansowego. Serio, nie ma się czego wstydzić, takich spraw jak Twoja jest mnóstwo. Fachowy konsultant wskaże Ci najlepszą drogę postępowania i być może uratuje majątek. Zadzwoń do komornika, niech wie, że bierzesz odpowiedzialność za swój dług. Wprawdzie nie on decyduje, jakie drogi odzyskania należności wybierze wierzyciel, ale z pewnością pozytywnie wpłynie to na ocenę Twojego podejścia. Nadal wpłacaj, nawet drobne kwoty, ale regularnie. Pamiętaj, że wciąż mogą rosnąć odsetki. Spróbuj dogadać się z komornikiem na temat wysokości rat, które nie obciążą zanadto Twojego domowego budżetu. Najważniejsza kwestia – unikanie kontaktu, wyrzucanie korespondencji, nie sprawi, że komornik o Tobie zapomni. Nawet jeśli nie masz majątku, dochodu, nie jesteś na wygranej pozycji. Pozostają przykre konsekwencje w postaci wpisów w rejestrach biur informacji gospodarczych, blokada środków na rachunku bankowym czy zwrotów z podatku.


Tylko konsekwentne podjęcie spłaty zadłużenia, nawet w drobnych ale regularnie
wpłacanych kwotach, może wyprowadzić Cię na prostą drogę i zapewnić spokojny sen.
Nie stresuj się, gdy windykator w rozmowie telefonicznej jest nieprzyjemny czy nie wyraża
chęci podjęcia negocjacji – możesz trafić na różne osoby, nie oznacza to jednak, że Twoje
wpłaty są niemile widziane, wręcz przeciwnie. Poczujesz się o wiele lepiej, gdy zadłużenie
będzie się powoli zmniejszać, a wierzyciel z pewnością nie podejmie kolejnych kroków
proceduralnych, jeśli wyrazisz chęć współpracy. Wszystko zależy od Ciebie. Trzymamy
kciuki!

Wróć do spisu treści