Podpowiemy jak oszczędzać czas i pieniądze! - creditwok.pl

Porównywarka finansowa
Przejdź do treści

Chcesz się dowiedzieć, gdzie trwonisz kasę?

B.F. 25.05.2018

Podpowiemy Ci, jak nie dać się nabrać sztuczkom marketingowym,
zapomnieć o złych nawykach, oszczędzać czas i pieniądze!


Gdzie jest moja wypłata?

Zastanawiasz się czasem (zwykle takie myśli nachodzą nas pod koniec miesiąca), jak to się stało, że Twoja pensja rozeszła się niczym soczyste marchewki na wegańskiej imprezie? Nie wiadomo gdzie, nie wiadomo kiedy, po cichu i bezszelestnie, Twoje pieniądze opuściły zaciszną miejscówkę na rachunku bankowym i powędrowały w mniej lub bardziej znanych kierunkach. No okej – myślisz sobie – rachunki, wydatki na jedzenie (sushi w każdy piątek to już rozpusta czy niezbędne minimum przetrwania?), kilka efektownych ciuchów (to zupełnie uzasadnione), jakieś kino, koncert, drobiazgi, drobiazgi…Drżące notatki, robione w pośpiechu wykazują, że w zasadzie nie miałeś w tym miesiącu ponadplanowych wydatków. Gdzie więc się podziały Twoje pieniądze? Jeśli uważnie prześledzisz wszystkie furtki prowadzące z Twojego konta i portfela w niebyt, zorientujesz się, że istnieje wiele mało oczywistych wydatków, które zsumowane, znacznie obciążają budżet domowy. Oczywiście jesteśmy tu po to, by wskazać Ci słabe punkty w zarządzaniu pieniędzmi. Podpowiemy również, na czym (w zasadzie niewiele robiąc) możesz oszczędzić parę groszy.

Uwaga zatem!


Nieużywane rachunki bankowe – finansowa katastrofa.

Przez lata stajesz się posiadaczem kilku kont. Z różnych powodów – promocji, zmiany stylu życia czy sposobu organizacji finansów. Zapominasz, że zobligowałeś się do pokrywania miesięcznych kosztów utrzymania rachunku, ponoszenia dodatkowych opłat za brak wpływów itp. W zaciszu szuflady, leży nieużywana od wielu miesięcy karta płatnicza, generująca kolejne wydatki. Regularnie co miesiąc, Twoje konta obciążane są kwotą kilku, kilkudziesięciu złotych. Myślisz - to niewiele? To tylko składowa Twojego problemu, jest ich znacznie więcej! Znajdź wreszcie czas i pozamykaj stare sprawy, Twój portfel Ci za to podziękuje.


Wiara w ślepy traf – tylko dla osób z portfelem bez dna.

Każdego dnia stajesz przed różnego rodzaju wyborami. Zwykle radzisz sobie świetnie, korzystasz z rabatów w spożywczaku, akcji promocyjnych w salonach kosmetycznych, testerów, bonusów w firmach telefonicznych. Co innego, gdy czas na poważne decyzje, takie jak wybór oferty pożyczki, kredytu, rachunku bankowego, lokaty. Myślisz sobie – i tak się na tym nie znam! Dajesz się nabrać na zręcznie konstruowane reklamy, slogany „darmowe zobowiązanie”, „raty 0%”, „bezpłatne konto bankowe dla vipów”, podejmujesz zobowiązania, które nie dość, że nie dadzą Ci odetchnąć, to jeszcze przygwożdżą Twój budżet do podłogi. W rezultacie płaczesz i płacisz odsetki, dodatkowe koszty „po promocji”, opłaty za opcje, które nie zostały dziwnym trafem opisane na banerze reklamowym. Pochopne decyzje i lekkomyślność w czasie wyboru produktu czy usługi finansowej to nie jest droga do sukcesu. Jeśli staniesz na wysokości zadania i skorzystasz z fachowej pomocy, możesz wiele zaoszczędzić, nie tylko w skali roku, ale nawet miesiąca.
Znasz ten dowcip?

Mały Szkot mówi do ojca:
- Tato, wyobraź sobie, że zaoszczędziłem dzisiaj 10 pensów, bo zamiast pojechać autobusem, biegłem za nim!
- Synu! Gdybyś biegł za taksówką, zaoszczędziłbyś 5 funtów!

To zabawne, ale pokazuje również smutną prawdę – nie każdy jest fachowcem od oszczędzania. Czasem warto zdać się na profesjonalistów. Sądzisz, że Cię na to nie stać? Możesz skorzystać z praktycznych porównywarek i rankingów, dostępnych w Internecie. Zamień swoje drogie usługi bankowe na tańsze i sprawdź stan konta pod koniec miesiąca, będziesz mile zaskoczony!

Przeterminowane zadłużenia – nie rób takich strasznych rzeczy swojemu budżetowi!

Masz może kartę kredytową? Ile razy zapomniałeś o terminowej spłacie? A może posiadasz pożyczki i kredyty? Zawsze regulujesz raty na czas? To dość natarczywe pytania, ale sprawa jest bardzo poważna. Przekraczanie umownych terminów dotyczących zobowiązań finansowych jest niezwykle kosztowne. Dodatkowe odsetki, koszty windykacji (monitów, upomnień), kary za przekroczenie umówionego czasu sprawią, że Twoja wypłata rozejdzie się szybciej, niż byś tego sobie życzył. Jeśli jesteś zapominalski (ja też jestem – wiem, jak to boli), skorzystaj z możliwości automatycznej płatności w Twoim rachunku bankowym. Bank będzie pamiętał za Ciebie, to takie proste! Sprawdź ile i komu jesteś dłużny i zatrzymaj tę spiralę tragedii. Gdy uregulujesz należności i zaczniesz uczciwie spłacać zobowiązania, poczujesz się o niebo lepiej, a Twój budżet powiększy się o zaoszczędzone w ten sposób pieniądze.


Ja mam oszczędzać? Przecież nie mam z czego!

Bzdura… Jakie masz inne wymówki, by nie oszczędzać? Nie stać Cię? Nie opłaca się odkładać niewielkich kwot, bo zawsze coś wyskoczy? Po to zarabiasz, by wydawać? Nie znasz się na produktach oszczędnościowych? Z pewnością wymyślisz też inne. Niezwykle łatwo jest im zaprzeczyć. Nie stać Cię na oszczędzanie, właśnie dlatego, że nie oszczędzasz. Niewielkie kwoty, w skali roku dają pokaźną sumę, a nawet, jeśli po drodze zdarzy się nieplanowany wydatek, to chyba lepiej, że nie musisz pożyczać, prawda? Życie ponad stan jest kuszące, ale na dłuższą miarę prowadzi do wielu problemów. Wydawanie każdej zarobionej złotówki daje sporo frajdy (ach te wyprzedaże!), ale musisz zdać sobie sprawę, że posiadanie pewnej kwoty na czarną godzinę jest świetnym zabezpieczeniem dla Ciebie i rodziny. Poza tym, oszczędzanie nie polega na odmawianiu sobie wszystkiego, ale na świadomym, racjonalnym wyborze. Jeśli nie umiesz zweryfikować ofert usług finansowych, pomagających w oszczędzaniu, skorzystaj z pomocy ekspertów i praktycznych internetowych zestawień lokat czy rachunków oszczędnościowych.

Już pierwszy miesiąc łatania dziur w Twoim systemie zarządzania finansami przyniesie
widoczne gołym okiem efekty. Z pewnością da też motywację do poszukiwania dalszych
otwartych furtek, przez które beztrosko uciekają pieniądze. Jeśli masz ciekawy pomysł
ratunkowy, wskazówkę dotyczącą oszczędzania – umieść je w komentarzu pod tekstem. Z
pewnością się do nich odniesiemy.

Wróć do spisu treści